موثرترین و بهترین شیوه تبلیغات محیطی و رسانه ای

برای سوال بهترین و موثرترین شیوه تبلیغاتی جواب واحدی وجود ندارد زیرا اهداف هر کمپانی از تبلیغات و همچین میزان بودجه و پتانسیل های رشد هر کسب وکاری متفاوت است. اما بامطالعه دقیق و شناسایی مزایا و معایب روشهای مختلف تبلیغات محیطی و رسانه ای میتوان بهترین شیوه تبلیغاتی مختص هر کسب و کاری را به دست آورد. 

یکی از سوال هایی که همواره برای صاحبان کسب و کارها و مدیران فروش و بازاریابی وجود دارد این است که: بهترین شیوه تبلیغات برای کسب وکار من کدام شیوه است؟
جواب، اما و اگرهای زیادی دارد زیرا برای انتخاب بهترین و پربازده ترین شیوه تبلیغاتی می بایست عوامل مختلفی بررسی شود و بهترین ابزار تبلیغاتی با توجه به نوع محصول، پرسونای مشتری، بودجه و هدف از تبلیغ انتخاب گردد.
می توان با بررسی دقیق، پیش از اجرای کمپین تبلیغاتی هزینه های ناشی از آزمون و خطا را به حداقل رساند.
بنابراین برای سوال بهترین شیوه تبلیغاتی یک جواب واحد وجود ندارد. اما می توان راهکارهایی را ارائه نمود تا شما را در انتخاب نوع رسانه تبلیغاتی تاحد زیادی یاری کند.

بررسی کمپین های تبلیغاتی کمپانی های مشابه

یکی از روش های پیش مطالعه برای یافتن بهترین شیوه تبلیغاتی، مطالعه و بررسی دقیق کمپین های تبلیغاتی برندهای مشابه موفق و رقبا میباشد. با مشاهده تبلیغات رقیب می توانید نقاط قوت و ضعف را شناسایی نموده و در برنامه تبلیغاتی خود لحاظ کنید.

شناخت محصول و مشتری

از دیگر کارهایی که در زمره پیش مطالعه قرار می گیرد، شناخت ابعاد مختلف شخصیت مشتری ها و همچنین قابلیت های محصول شماست.
دست به کار شوید! بار دیگر ویژگی های مثبت و منفی خدمات یا محصولات خود را بنویسید. از خود بپرسید شما چه مزیتی برای مشتری ایجاد می کنید!
در قدم بعدی مشتری های خود را بررسی کنید در بحث تبلیغات مهم ترین آیتم این است که بدانید مشتری شما در کدام مکان های حقیقی و مجازی حضور پر رنگ تری دارد.
جمع آوری اطلاعاتی همچون، سن مشتری ها، جنسیت، موقعیت شغلی، تحصیلی، میزان درآمد همگی به مکان یابی مناسب تبلیغات محیطی شما کمک می کند.
به این مثال ها  توجه کنید:
مثال اول: تصور کنید شما مدیر فروش یک فروشگاه بزرگ سرگرمی های کودک و نوجوان هستید در این صورت چه مکان هایی را برای تبلیغ انتخاب می کنید؟
محدوده اطراف مدارس، شهربازی ها، فرهنگسراها،  شبکه های تلوزیونی مخصوص کودکان بهترین مکان های تبلیغاتی برای شما هستند.
مثال دو: تصور کنید شما صاحب کسب وکاری هستید که کالای خواب و مبلمان لوکس را به فروش می رسانید آیا تبلیغ در ایستگاه مترو که وسیله حمل و نقل عمومی است و افراد متوسط به پایین جامعه از آن استفاده می کنند می تواند گزینه مناسبی باشد؟
سطح بالای جامعه معمولا با اتومبیل شخصی یا آژانس جابه جا می شوند که در این صورت اجاره استرابورد برای کسب و کار شما می تواند مفیدتر از تبلیغ در مترو باشد.

تاثیر تبلیغات و انواع روش های تبلیغات محیطی

در این قسمت در مورد تاثیر تبلیغات و انواع روش های تبلیغات صحبت می کنیم و معایب و مزایای هر یک را مختصرا عنوان می کنیم. به این طریق گام دیگر شما را به جواب سوال بهترین روش تبلیغاتی نزدیک خواهیم کرد.

1. بیلبورد تبلیغاتی

تبلیغات بیلبوردی از جمله رسانه های شهری و بین شهری است. دارای ابعاد و سازه ای بزرگ بوده و تاثیر تبلیغات این روش تبلیغات محیطی واقعا فوق العاده است

2. استرابورد تبلیغاتی

استرابورد ها نیز سازه هایی مانند بیلبورد دارند اما به دلیل ابعاد کوچک تر فقط در سطوح شهر استفاده میشوند. استرابوردها برای کمپین تبلیغاتی خاص، معرفی محصول جدید از یک برند معتبر و یادآور برند، تاثیر تبلیغات خوبی دارند.

3. لمپوست بنر

لمپوست بنر ها، بنرهایی هستند که به تیرچراغ برق  متصل می شوند و گزینه مناسبی برای کسب و کارهای محلی می باشند.

4. پیشانی پل

پیشانی پل ها موقعیت های محدودی هستند که می توان سازه آنها را صرفا جهت تبلیغات ایجاد نمود. در واقع استفاده ای هوشمندانه از فضای بلا استفاده محیطی هستند. ابعاد پیشانی های پل مناسب انواع تبلیغات محیطی می باشد و چون سر مسیر گذر هستند تاثیر تبلیغات شگرفی دارند و برای ندیدن آنها سعی و کوشش زیادی میطلبد D;

5. تبلیغ در مترو

تبلیغ در ایستگاه مترو، واگن های قطار، بدنه قطار، همگی مناسب کمپانی هایی هستند که مصرف همگانی دارند مانند صنایع تندگردش غذایی و بهداشتی.

6. تبلیغ در مراکز خرید

مجتمع های تجاری یکی از مراکز عمومی سرپوشیده هستند که دارای رسانه های تبلیغاتی متنوع میباشند. تنوع رسانه های تبلیغات در مراکز خرید و همچنین پاخور بالای آنها باعث میشود تا برای هر کسب وکار بزرگ و کوچکی مفید واقع باشند.

تبلیغات بیلبوردی

7. تبلیغ در فروشگاه های زنجیره ای
امروزه بسیاری از مردم علاقمند هستند که نیازهای خود را به صورت یکجا تهیه کنند. امتیاز ویژه تبلیغ در فروشگاه زنجیره ای بازدید بالای تبلیغات می باشد.

8. تبلیغات چریکی
تاثیر تبلیغات چریکی یا پارتیزانی را  دست کم نگیرید در روزگاری که افراد با تبلیغات بمباران شده اند تبلیغات چریکی توجه های زیادی را به خود جلب می کنند.

تبلیغات بیلبوردی

9. سمپلینگ

چنانچه کسب وکار شما از جمله کسب و کارهاسییت که می توانید با ارائه نمونه کوچک محصول به مشتری وی را ترغیب به خرید و یا آشنایی با برند نمایید این شیوه می تواند فواید زیادی برای شما داشته باشد.

10. طراحی رویداد تبلیغاتی

رویدادهای تبلیغاتی عموما بعداز چند سال که یک برند جایگاه خود را میان مردم تثبیت کرد انجام می گیرد. رویدادهای تبلیغاتی عموما به عنوان یادآور برند یا معرفی محصول یا خدمتی جدید از همان برند طراحی و اجرا می شوند. انتقال حس صمیمیت، حس و حال خوب به مشتریان از جمله رسالت های ایونت مارکتینگ است.

مزایا و معایب تبلیغات رسانه ای

1. تبلیغات از طریق سوشال مدیا
سوشال مدیاهایی نظیر یوتوب، آپارات و غیره این روزها به وسیله مناسبی جهت تبلیغات تبدیل شده اند. با یک طراحی هوشمندانه می توان بهره ای حتی بیش از تبلیغات تلوزیونی از این نوع رسانه رایگان برد.

2. تبلیغ از طریق سوشال نت ورک ها
سوشال نتورک هایی نظیر تلگرام و اینستاگرام که در کشور ما مخاطبان بیشتری دارند بستر مناسبی برای تبلیغ محصولات هستند.

3. تبلیغ از طریق وب سایت ها
سایتهایی هستند که اطلاعات رایگان مفیدی را در اختیار کاربران قرار می دهند از این رو ورودی این سایت ها بالاست و میزان بازدید تبلیغ کسب وکار شما دراین سایتها می تواند بالا باشد. در این سایتها می توانید به دو شکل تبلیغات بنری و کلیلکی تبلیغ کنید.
سایت هایی هم هستند که مانند یک موتور جستجو عمل می کنند و همه افراد این سایت ها را می شناسند و برای یافتن کالا یا خدمات مورد نظر از این سایت ها استفاده می کنند مانند کتاب اول، اصناف یاب و غیره.

4. وب سایت شخصی

وبسایت ها به جزء جدا نشدنی بسیاری از کسب و کارها تبدیل شدند، کارخانجات، فروشگاهها، مراکز خرید و سازمانها همگی برای خود یک سایت دارند، کمترین استفاده این سایت ها امکان ثبت راههای ارتباطی یا نشان دادن کاتالوگ محصولات است.
داشتن سایت شخصی در هر صورت مفید است اما چنانچه به دنبال بازاریابی از طریق سایتتان هستید باید مواردی همچون محدوده پوشش دهی، پتانسیل های تامین کالا و ارائه خدمت،  هزینه های بهینه سازی و نگه داری سایت را درنظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *