فریلنسری یا کارمندی ؟

زندگی فریلنسری بهتر است یا کارمندی؟

احتمالاً در مسیر شغلی خودتان، با دوراهی‌هایی روبرو هستید که سبک زندگی شما را تغییر داده و تعادل میان کار و زندگی را بر هم می‌زنند. آیا به دنبال شغل اداری یا کارمندی تمام وقت هستید؟ یا اینکه فریلنسری (آزادکاری) در رشته شما بهتر پاسخگوی نیازهایتان است؟

این تصمیم گیری در طول همه گیری کرونا هم بسیار دشوار شده است. پس با تغییر بازار کار، باید در هنگام تصمیم گیری میان زندگی فریلنسری یا کارمندی، بیشتر دقت کرد.

مزایای زندگی کارمندی

شاید با زندگی فریلنسری به ساعات کاری منعطف برسید و رئیس خودتان شوید، ولی زندگی کارمندی هم مزایای خوبی دارد. یکی از بزرگترین مزیتهای استخدام تمام وقت (و معایب فریلنسری) مزایای ارائه شده توسط کارفرما، مانند بیمه درمانی، مرخصی استعلاجی و مزایای بازنشستگی است. اغلب کارکنان رسمی تمام این مزایا را دارند ولی فریلنسرها خودشان باید این جنبه‌های حمایتی را تأمین کنند. با داشتن زندگی فریلنسری باید قید تعطیلات با حقوق یا مرخصی استعلاجی را بزنید، چون کارفرما یا پلتفرم فریلنسینگ بابت عدم بازده یا به تعویق انداختن پروژه، به شما پولی نمی‌دهد.

انعطاف پذیری در مقابل امنیت شغلی

برای برخی از افراد، کار روزانه پشت یک میز قدیمی، درست مثل جهنم است. برخی دیگر هم امنیت شغل تمام وقت را حیاتی می‌دانند. سبک زندگی فریلنسری می‌تواند حس آزادی زیادی را فراهم کند. به عنوان رئیس خودتان، مجبور نیستید به شخص دیگری پاسخ دهید (البته به غیر از مشتریان و کارفرمایان‌تان). در سبک زندگی فریلنسری در وهله اول با مشکل کاریابی مواجه هستید. با توجه به اینکه کسی به شما امنیت شغلی نمی‌دهد، پس باید خودتان برایش تلاش کنید. برخی از پلتفرم‌های فریلنسینگ هم کارمزد زیادی دریافت می‌کنند که ممکن است چندان مقرون به صرفه نباشند. پس به طور کامل برای کسب درآمد معمولی نمی‌توانید به آنها تکیه کنید.

پرداخت پروژ‌ه‌ای در مقابل حقوق ماهیانه

یکی از مزایای زندگی کارمندی، دریافت حقوق ماهیانه است که امنیت مالی نامیده می‌شود و برای بودجه بندی و پس انداز بسیار مهم است. این شرایط در دنیای فریلنسینگ صادق نیست. به‌عنوان یک فریلنسر، همان‌ قدری که درآمد دارید، خرج می‌کنید. بنابراین احتمالاً بزرگ‌ترین چالش فریلنسرها، اطمینان از وجود پروژه‌های کافی برای ایجاد جریان نقدینگی مورد نیاز جهت ادامه حیات است!

سن شما هم تأثیر زیادی در انخاب مسیر زندگی فریلنسری و کارمندی دارد. به عنوان مثال، اگر دانشجو هستید، به احتمال زیاد پشتوانه مالی خوبی برای اتکا به پروژه‌های فریلنسری ندارید یا شاید هم تخصص کافی ندارید. در این صورت کارهای حضوری پاره وقت یا کارآموزی برایتان مناسب‌تر است. تبدیل شدن به یک فریلنسر مانند راه اندازی یک کسب و کار مستقل است، بنابراین باید مسئولیت‌های همراهش را بر عهده بگیرید.

از طرف دیگر، اگر چند سال یا بیشتر در دنیای کسب و کار بوده‌اید؛ مهارت‌های قوی کسب کرده‌اید و با افراد یا سازمان‌های خوبی برای دریافت پروژه، تماس برقرار کرده‌اید؛ پس مقدمات دریافت پروژه‌های متوالی و تبدیل شدن به یک فریلنسر موفق را دارید.

حالا سبک زندگی فریلنسری بهتر است یا کارمندی؟

دوران جوانی زمان مناسبی برای ریسک پذیری و انتخاب فریلنسری است. در این زمان به احتمال زیاد فردی سالم و بدون همسر و فرزند هستید. بنابراین نیاز کمتری به مزایای ارائه شده توسط کارفرما مانند بیمه درمانی و حقوق ثابت دارید. اگر در کارتان خبره شوید، شاید به جهش‌های حرفه‌ای برسید که رسیدن به آن‌ها در یک محیط اداری ساختاریافته، زمان بیشتری می‌برد.

اگر ندای کارآفرینی درونتان آنقدر بلند است که نمی‌توانید آن را نادیده بگیرید، پس می‌توانید به تعادل عالی بین کار و زندگی برسید و با تعهد زیاد و طرز فکر درست به شغلی پردرآمد برسید. با این حال، اگر فردی محتاط هستید می‌توانید کارمندی را به عنوان شغل اول و فریلنسری را به عنوان شغل دوم دنبال کنید.

از طرف دیگر، اگر فردی منزوی و درونگرا هستید، پس فریلنسری راهی عالی برای کار کردن است. دیگر مجبور نیستید تا ساعت‌ها جلسه را در کنار دیگران بگذرانید یا داخل آبدارخانه با سایر همکاران، وارد گفتگو شوید!

علاقمندان به زندگی فریلنسری بدانند

فریلنسر فردی خوداشتغال و خودکفا است. یعنی خودش ساعات کاری خودش را تعیین می‌کند، به طور مستقل کار می‌کند و دستمزد خودش را در قالب نرخ ساعتی یا پروژه‌ای تعیین می‌کند. برای بسیاری از افراد، بزرگترین جذابیت فریلنسری آزادی عمل آن است.

بزرگترین نقطه ضعف زندگی فریلنسری، کمبود ساختار و نظم است. برای برخی از افراد، ثبات حاصل از داشتن یک شغل تمام وقت، بسیار ارزشمند است و باعث افزایش بهره وری می‌شود. برخی دیگر هم مجموعه مهارتهای تخصصی خوبی دارند ولی در مدیریت کسب و کار چندان قوی نیستند و ترجیح می‌دهند تا به جای صرف وقت اضافی برای یافتن مشتریان، فقط روی کاری که انجام می‌دهند، متمرکز شوند. در نهایت، به عنوان یک فریلنسر، باید تمام هزینه‌های مرتبط با کار خودتان، مانند تجهیزات و فضای اداری را متقبل شوید.

به همین دلیل برای فریلنسرها داشتن مهارت‌های فروش، مدیریت پروژه و مدیریت مالی ضروری است. برای رسیدن به بهترین نتایج در زندگی فریلنسری، از فناوری و برنامه‌های مفید مانند سیستم‌های مدیریت پروژه استفاده کنید تا شرایط زمانی اجرای پروژه و تحویل به موقع را مورد نظارت قرار دهید. همچنین از پلتفرم‌های فریلنسینگ استفاده کنید که به شما درکارهایی مانند ایجاد پروفایل برای کسب‌وکارتان، پیگیری هزینه‌ها و حتی ضمانت پرداخت از جانب کارفرما کمک می‌کنند. در این پلتفرم ها، پروژه های مختلفی در بسیاری از زمینه ها مانند تولید محتوا، تایپ، ترجمه، برنامه نویسی، طراحی گرافیک و… را خواهید یافت.

همچنین اگر به‌ دنبال وارد شدن به دنیای کار فریلنسری هستید، بهتر است روی شناخت ساختار مدل کسب‌وکار مناسب و یافتن مشتریان بالقوه و جدید متمرکز شوید.

علاقه مندان به زندگی کارمندی بدانند

ساختار و ثبات کار تمام وقت در مقابل انعطاف پذیری فریلنسری قرار دارد. این شرایط برای افرادی مناسب است که داشتن منبع درآمد ثابت به آنها آرامش داده و اضطرابشان را کاهش می‌دهد. بعلاوه مدیرانی دارید که باید با آنها کار کنید و می‌توانند در صورت نیاز، شما را در کارتان راهنمایی کنند ولی در دنیای فریلنسری، غالباً تنها هستید. در نهایت، داشتن تیمی برای ارائه بازخورد و پشتیبانی، ابزاری ارزشمند برای بسیاری از کارکنان است.

کارکنان تمام وقت به جای تمرکز بر تعیین نرخ‌ها یا مدیریت پروژه‌ها و زمانبندی، تمام وقت و انرژی خودشان را صرف کار می‌کنند و مدیریت این کارها را به دیگران واگذار می‌کنند.

اگر به دنبال شغل تمام وقت هستید، باید آماده طی کردن مراحل استخدام شوید. یعنی مهارت‌های مصاحبه خودتان را تقویت کنید، رزومه خودتان را به روز رسانی کنید و آماده صحبت در مورد مهارت‌های خودتان و ارتباطشان با شغلتان شوید. یکی دیگر از مهارت‌های ارزشمند کارمندی، توانایی کار تیمی، پیروی از رهبری و همکاری در یک محیط حرفه‌ای با دیگران است.

همچنین باید از تغییر بازار کار در طول بحران همه گیری کرونا آگاه شوید. با کند شدن تجارت، بسیاری از کسب و کارها روند استخدام را به کلی متوقف کرده‌اند. بعلاوه، بسیاری از نیروهای کار غیر ضروری تا اطلاع ثانوی از راه دور مشغول به کار هستند.

درنهایت…

هیچ کس نمی‌تواند در مورد بهتر بودن زندگی فریلنسری یا کارمندی برایتان تصمیم گیری کند. خودتان باید بر اساس تیپ شخصیتی و مجموعه مهارتهایتان، تصمیم گیری کنید. برخی از افراد معتقدند که کار ترکیبی با داشتن دو منبع درآمد، بهترین گزینه اشتغال در بحران فعلی است. در عین حال، اگر یکی از این سبکهای زندگی را دارید و متوجه شدید که تغییر به زندگی فریلنسری یا کارمندی برایتان بهتر است، تغییر دادنش ضرری ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *